28 wrz 2010

Czynności wstępne po zainstalowaniu Ubuntu 10.04

Witam ponownie.

A więc postanowiłeś zainstalować Ubuntu 10.04 na swoim komputerze.
Bardzo dobrze :)

Sam proces instalacji jest banalnie prosty i nie ma sensu go specjalnie opisywać bo to raptem 7 okienek i udzielenie kilku odpowiedzi, podanie swojego własnego wymyślonego loginu i hasła, tyle.

Po około 30 minutach instalacja powinna się zakończyć, a ty drogi użytkowniku stałeś się właścicielem systemu gotowego do pracy, choć trzeba jeszcze kilka rzeczy zrobić ;)


Po świeżej instalacji Ubuntu 10.04 (jak chcesz to możesz poczekać jeszcze kilka dni na nowe Ubuntu 10.10) dostępnych jest sporo zaktualizowanych programów itd.
Więc wchodzimy w Menu->System->Administracja i wybieramy "Menedżer Aktualizacji".
Przy okazji możemy kliknąć na "ustawienia" - "aktualizacje" i zaznaczyć aktualizacje proponowane, obok już zaznaczonych pozycji powyżej jeśli ktoś chce.

Sprawdzanie dostępności aktualizacji lepiej przestawić na np."Co tydzień".
W dziale "Oprogramowanie Ubuntu" klikamy na "pobieranie z" na "inne" i można sprawdzić który serwer jest w danej chwili najlepszy dla nas (szybkość przesyłania danych). Oczywiście to tylko propozycja gdyż "Serwer dla kraju Polska" radzi sobie bardzo dobrze, ale w razie przeciążenia warto o tej "funkcji" pamiętać.
Klikamy na "sprawdź" po czym "Zainstaluj Aktualizacje".

Po pobraniu około 300 MB aktualnych pakietów i w tym za pewnie i nowe "jadro systemu linux (kernel 2.6.32-25) Ubuntu poprosi nas o ponowne uruchomienie systemu w celu dokończenia aktualizacji.
Mamy już system w pełni uaktualniony !
Brawo ;)
Jednak kilku rzeczy jeszcze brakuje które to linux Mint oparty na Ubuntu (ostatnio i Debianie) posiada ... podobnie jak i linux Sabayon 5.2.

Mowa oczywiście o kodekach dla naszych multimediów czy też flash używany przez serwisy jak np. YouTube.
Klikamy na "Centrum Oprogramowania Ubuntu" (lub jak ktoś woli może wybrać System->Administracja->Menedżer pakietów "Synatpic") i wpisujemy polecenie "ograniczone dodatki ubuntu" po czym na "zainstaluj".
Po wszystkim mamy już owe kodeki (mp3,avi, mpeg itd), flashe, javy i inne dobra zainstalowane.
System jest już prawie kompletny.

Przydały by się jeszcze sterowniki własnościowe dla grafiki NVIDIA jeśli takową grafikę posiadamy (Ati generalnie "olewa" linuksa w tym temacie).
Zapewne widziałeś już informację systemu wyświetlaną o dostępności owych sterowników.
Wybieramy System->Administracja->Sterowniki i klikamy na "Włącz" czy też podobny napis (skleroza nie boli ;)
Uruchamiamy ponownie komputer i wybieramy System->Administracja-> NVIDIA X Server Settings gdzie w "Display Configuration" wybieramy naszą rozdzielczość ekranu (warto kilka sprawdzić), klikamy na "applay" a w "DFP-0" możemy np. dokładnie dopasować "suwaczkiem" rozmiar Ekranu do naszego TV/Monitora według ewentualnych potrzeb.
O pozostałych funkcjach rozpisywać się nie będę póki co.

Po wszystkim wracamy do "Display Configuration" i wybieramy "Save to X Configuration File".
W System->Preferencje->Programy startowe powinna być pozycja z ustawieniami "Nvidia X server settings" co by nasze ustawienia startowały razem z uruchomieniem UBUNTU 10.04.1 LTS.

Uff, to wszystko !

0 komentarze:

Prześlij komentarz