15 paź 2010

Ailurus 10.10.4

Witam.

Tytułowy Ailurus na którego natknąłem się na jednym z linuksowych blogów to nic innego jak konkurencja dla tak lubianego Ubuntu Tweak'a.
Czyli jest to narzędzie do zarządzania całym systemem, instalowaniem nowych programów lub repozytoriów oraz jest dokładnym źródłem informacji nt. naszego komputera jak i systemu operacyjnego.

Sam program jest niestety tylko częściowo spolszczony, lecz nawet to nie powinno stanowić problemu dla osób mało obeznanych z "angielskim" gdyż całość jest bardzo przejrzysta i logicznie poukładana w całość.

Szczególnie przydatna jest pozycja "study linux - porada dnia" z wszystkimi chyba poleceniami dla "Terminala" i opisem (dobre dla osób zapominalskich, czyli dla mnie ;)

Ailurus'a 10.10.4 można dodać do naszego systemu na kilka sposobów:

1. Pobrać gotową paczkę dla naszego Ubuntu (w moim przypadku Ubuntu 10.04 czyli "Lucid") ze strony autorów: http://code.google.com/p/ailurus/ .

2. Możemy dodać repozytorium Ailurus'a dla naszej wersji Ubuntu:
https://launchpad.net/~ailurus/+archive/ppa .

3. Można też pobrać Ailurus'a 10.10.1 z GetDeb.net lecz niestety GetDeb znów się posypało ... (stan na chwilę przed pisaniem tego posta).
Można to naprawić dodając następujące wpisy:
deb http://mirrors.dotsrc.org/getdeb/ubuntu lucid-getdeb apps
deb http://mirrors.dotsrc.org/getdeb/ubuntu lucid-getdeb games
Ailurus oprócz wymienionych rzeczy potrafi między innymi edytować nasze repozytoria, wyczyścić nasz system (z np. starego jądra systemu albo wyczyść pamięć podręczną Nautilus'a).

Potrafi także sprawdzić stan naszego systemu, być źródłem bardzo cennych informacji (Study Linux !!) lub też śledzić oprogramowanie które instalujemy/usuwamy z naszego systemu i porównywać je dzięki funkcji "snapshot".

Aktualnie najnowsza wersja to Ailurus 10.10.4 (dostępna od 3 dni).

Choć dalej będę używał "Ubuntu Tweak" jako głównego narzędzia do zarządzania moim Ubuntu 10.04.1 to i tak zostawię na dysku Ailurusa jako znakomite uzupełnienie dla Tweak'a (niekiedy jest lepszy Ailurus!).

Polecam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz