6 sty 2011

Avant Window Navigator 0.4.1

Witam.

Avant Window Navigator (AWN) lub po polsku "Nawigator Okien Avant" to kolejny przedstawiciel rodziny tzw. docków czyli zamiennik dla zwykłego panelu GNOME.

Wcześniej już przedstawiłem kilka innych dostępnych 'docków' jak Docky lub ADesk Bar lecz AWN prezentuje się się od nich zdecydowanie lepiej lecz to też miało swój koszt, ale o tym później.

Najwygodniejszą metodą zainstalowania AWN jest posiadanie Ubuntu Tweak gdzie znajdziemy repozytorium Nawigatora Okien Avant zarówno AWN-core PPA jak i wersję "Testing" z której korzystam (najnowsza wersja AWN) bez jakichkolwiek problemów.

Oczywiście można też ręcznie dodać repozytorium:
https://launchpad.net/awn-testing/ppa

Strona projektu : http://awn-project.org/

AWN po kilku drobnych modyfikacjach

Aktywator programu znajdziemy w dziale 'Programy → Akcesoria' natomiast Ustawienia Awn w 'System → Preferencje' lub na docku (PPM na ikonie AWN)
Jako że Ustawienia Awn są w całości po polsku nie będę tutaj ich specjalnie opisywał, tym bardziej że całość jest "sama z siebie" prosta w obsłudze (podobnie jak Adesk Bar), czyli wszystko jest logicznie poukładane oraz minimalistyczne w formie (a to ZALETA).

Efektów animacji ikon nie ma przesadnie dużo ani też one jakoś specjalnie nie rzucają na kolana użytkownika ale takie np. 'ściśnięcie' wygląda nieźle.
Natomiast świetnie wygląda efekt 'Obrót 3D z podświetleniem' kiedy to na docku ikony się rozsuwają a płaszczyzna na której stoją ikony (patrz zdjęcie) się oświetla od strony "dziury", z której wyłania się obracająca ikona.
Piękno i elegancja w jednym, a to lubię :)

Oczywiście nie ma róży bez kolców a te tutaj niestety występują ...
Jak się przyjrzymy to AWN nie daje nam specjalnie dużo do zaoferowania dodatków czy też ustawień, lecz największym problemem jest ABSURDALNIE duże zużycie pamięci RAM przez poszczególne aplety na docku (4 MB "na ikonę" to norma).

Oczywiście jest jeszcze gorzej kiedy to np. zwykły zegar analogowy na docku zjada 10 MB, a taki 'Web applet' spokojnie żre 20 MB (bez komentarza).
Tak więc to co widać na zdjęciu (patrz foto) pobiera  około 50 MB, lecz zużycie 70 MB (i dużo więcej) to nic trudnego przy AWN, ech ...
Cóż, trudno.

Oczywiście nie jest to specjalny problem kiedy ma się 2 GB RAM ale mimo wszystko to zużycie jest zupełnie nie uzasadnione, szczególnie kiedy odpalimy kozaka jakim jest (i go nie długo przedstawię) Cairo-Dock z jego graficznymi możliwościami i porównamy z AWN.

Podsumowanie:

+ prostota obsługi ustawień (PL)
+ elegancki i atrakcyjny wygląd
+ dostępne aplety są niczego sobie

- graficznie jakoś nie miażdży, a powinno :)
- absurdalne pożeranie RAMu przez aplety
- nie jest liderem ani lekkości, ani oprawy graficznejps. Następny będzie lekki i ładny Gnome Do, a na końcu ...

0 komentarze:

Prześlij komentarz