14 lut 2011

LibreOffice 3.3.0 - Ubuntu 10.04

Witam.

LibreOffice to nic innego jak odpowiednik OpenOffice, który to od dawna był dostarczany w Ubuntu jak i wielu innych dystrybucjach linuksa jak domyślny pakiet biurowy.

Cała idea LibreOffice narodziła się kiedy Oracle (ci od OpenOffice) zaprezentował swój niezbyt rozbudowany plan dalszego rozwoju swojego produktu.
LibreOffice narodził się więc na fali krytyki OpenOffice, gdzieś we wrześniu zeszłego roku (tak przynajmniej napisano w ubucentrum.net).

Tak czy owak Libre szybko zaczęło zdobywać popularność u użytkowników, więc nie było trzeba długo czekać aż pakiet LibreOffice znalazł się już (Pinguy OS 10.04.2 LTS) lub niedługo będzie domyślnie instalowany w różnych dystrybucjach linuksa jak np. Ubuntu 11.04 z domyślnym LibreOffice na pokładzie.

libreoffice writer

W przypadku Ubuntu 10.04 można pobrać paczki ze strony projektu i zainstalować.

http://www.libreoffice.org/download/

Osobiście jednak postanowiłem zainstalować LibreOffice z repozytorium, które to łatwo znajdziemy w ... Ubuntu Tweak (a to ci zaskoczenie ;).

Możemy też owe repozytorium dodać ręcznie wpisując polecenia w Terminalu:
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update && sudo apt-get install libreoffice

Warto tez dodać iż instalacja LibreOffice usuwa nam OpenOffice, choć ten drugi usunąłem wcześniej przez Synaptic, gdzie też LibreOffice zainstalowałem (wybieramy źródło/LP-PPA-libreoffice/lucid).

Warto też doinstalować paczki językowe PL (l10n-pl i help-pl) oraz libreoffice-gnome, libreoffice-gtk dla lepszej integracji wyglądu pakietu z naszym systemem.

Kiedy wszystko mamy już zainstalowane możemy już zacząć testowanie LibreOffice i samemu się przekonać czy jest lepszy od OpenOffice czy też nie.
Hmm ... uruchamia się szybko i to dużo szybciej od OpenOffice ale czy będzie lepszy to się okaże w przyszłości.

Czas pokaże.

0 komentarze:

Prześlij komentarz