2 maj 2011

KDE - Ubuntu 10.10

Witam.

Jako że niedawno była mowa o doinstalowaniu środowiska graficznego LXDE w Ubuntu 10.10 Maverick Meercat postanowiłem więc wziąć na warsztat kolejną alternatywę dla Unity z Ubuntu 11.04.
Tym razem wybór padł na środowisko graficzne KDE 4.6.2.
Strona projektu: http://www.kde.org/

Żeby doinstalować KDE w Ubuntu 10.10 wystarczy zainstalować przez Synaptic (lub Terminal) pakiet "kubuntu-desktop", co przy domyślnych repozytoriach Mavericka da nam KDE 4.5.5 bodajże.
Pobrane zostanie 170 MB, po wszystkim na twardym dysku zajęte zostanie około 700MB.
Natomiast jeśli chcemy (a chcemy ;) mieć najnowsze KDE 4.6.2 wystarczy dodać repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

Następnie aktualizacja pakietów i po sprawie.

Wyłączamy automatyczne logowanie się do systemu, możemy też zmienić domyślną sesję.
Po restarcie na ekranie logowania wybieramy sesję z KDE/KDE Plasma Workspace i się logujemy.Jak widać na załączonym obrazku KDE ma też coś do zaoferowania dla fanów Gnome-Shell, lecz w przeciwieństwie do niego oferuje całe bogactwo ustawień i  konfiguracji wyglądu pulpitu.
Nie ma co, KDE 4.6.2 prezentuje się znakomicie zarówno po względem wyglądu jak i dobrego zaplanowania dostępu do funkcji (po prostu jest dobrze przemyślane).
Do lekkości LXDE to jemu "troszkę" brakuje, ale coś za coś.
Programy z KDE są bardzo dobre, a sam menadżer plików Dolphin świetnie spełnia swoją funkcję. Jestem pod wrażeniem, serio.

I jak zawsze warto SAMEMU sprawdzić to i inne dostępne w Ubuntu środowiska graficzne (korzystajmy z bogactwa repozytoriów) w celu wyrobienia sobie opinii na ich temat.
Poza tym, jakby nie patrzyć to także ogromna konkurencja dla Unity od Canonical.
Życzę wszystkim miłego bawienia się z KDE i jego funkcjami (Kwin, Dolphin, Amarok itd), a samemu Unity życzę powodzenia ;)


Polecam KDE.
To tyle.

0 komentarze:

Prześlij komentarz