14 maj 2011

Linux Mint 11 RC

Witam.

Niedługo swoją premierę będzie miał Linux MINT 11 "Katya".
Mint jako dystrybucja linuksa bazuje głównie na Ubuntu, oraz od jakiegoś czasu na Debianie tworząc Linux Mint Debian Edition - w skrócie LMDE.

Anyway, Linux Mint 11 o kodowej nazwie "Katya" to nic innego jak Ubuntu 11.04 z wywalonym Unity, Mint Menu, swoim menadżerem oprogramowania oraz zmienionym wyglądem (ikony faenza, tapety itp), co w miarę dobrze ilustruje poniższy materiał video.Strona projektu: http://www.linuxmint.com/

Download: http://blog.linuxmint.com/

Oczywiście nie mam zamiaru oceniać Linux Minta 11 "Katya" ... no może poza wyglądem gdyż ten jest moim zdaniem świetny, ale z racji że to tylko wersja RC a nie finalna to ewentualną odpowiedź na pytanie "czy jest on dobry/szybki/stabilny" poznamy za kilka miesięcy.

Poza tym jak wiemy z "Ubuntu autopsji" (np. 11.04) wersja finalna to tak naprawdę otwarta beta, która to będzie jeszcze sporo łatana co by się za jakieś 2 miesiące nadawała do normalnej pracy ;)
Jak będzie tym razem ?
Pożyjemy, zobaczymy.

Z błędów jakie póki co zauważyłem to w sumie tylko pod działającym Compizem lekkie freezy podczas dokonywania zmian w ustawieniach CCSM oraz wywalanie się obramowania okien po kliknięciu w "menu" okna ... choć może to przez wersję Live USB z pendraka (prezentacja z filmu) ?

Bym zapomniał, za pierwszym razem kiedy wrzuciłem Minta na pendraka USB (po kilku startach) Banshee oraz LibreOffice odmówiły współpracy wypluwając liczne problemu pod Terminalem. W gratisie nie działające mint menu - także radośnie komunikując napotkane problemy.
Aktualnie jest póki co wszystko w porządku (podejście drugie :)
Problemu z tego nie robię, wiadomo Live, RC, nośnik itp.


Ciekawe co z tego wyjdzie patrząc na Ubuntu i Linux Minta w 2011 roku.
Co okaże się ciekawsze dla użytkownika ... czyja wizja.
Zobaczymy.
Tak czy owak na distrowatch będzie ciekawie, bo od premiery Ubuntu 11.04 (Unity) Linux Mint zwyczajnie dogonił czy nawet wyprzedził dystrybucję od Canonical.

------------------------------------------------------------------------------------
EDIT 26.V.2011

Finalne wydanie Linux MINT 11 "Katya" właśnie zostało wydane !

Download : http://blog.linuxmint.com/

Więcej informacji : znane problemy oraz co nowego.

------------------------------------------------------------------------------------

Będzie ciekawie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz