8 cze 2011

Magia Cyferek ...

Witam.

Użytkownicy przeglądarki Google Chrome pewnie zauważyli że właśnie została wydana nowa wersja tejże przeglądarki z numerkiem 12.
Z nowości wymienia się m.in. obsługa standardu 3D CSS, nowe mechanizmy ochrony informujące użytkownika przed pobraniem niektórym rodzajów szkodliwych plików, zmodyfikowany mechanizm usuwania historii i plików tymczasowych (kasowanie ciasteczek Flasha z poziomu przeglądarki).

No i super ... tylko że jest pewne "ale" ...

Kiedyś już pisałem o Chrome, i była to wersja z numerkiem 7 (październik 2010).
Aktualnie wersją stable jest Chrome 12 - jak widać Google szaleje z numerkami ;)
Warto też pamiętać że przeglądarka posiada 6 tygodniowy cykl wydawniczy, czyli Google Chrome 13 pojawi się za 1,5 miesiąca.
Rok ma 52 tygodnie, dzielimy przez 6, czyli wychodzi 8,6 na rok ... pod koniec roku można się spodziewać Google Chrome 17 ?

To już nie mogli stosować oznaczeń typu 10.1 10.2 10.5 ...
Pod koniec 2013 roku będzie już Google Chrome 34 ?
Po co komu ten wyścig zbrojeń ... na cyferki ?

Przez lata także FireFox nie spieszył się specjalnie na cyferki (ile to się czekało na 4.0 ;), ale widocznie 4.0 FireFox'a wypada blado przy imponujących 12.0 Chroma, więc także Mozilla włączyła się do "akcji".
No przecież stara gwardia (FireFox) nie może być gorsza od jakiegoś małolata (Google Chrome), co nie ?
Pozostaje też Opera 11.11, 11.50 ... może trochę wolniej, ale na pewno nie będą chcieli wypaść z "peletonu".

Tak więc czemu to ma służyć ?

Czy to faktycznie następują tak "niewyobrażalnie kolosalne" zmiany że tylko cały numerek jest na tyle godny co by takie podniosłe wydarzenie dostatecznie uhonorować, czy to zwykły chwyt marketingowy (patrzcie na cyferki, co za zmiana ;).


Widocznie "magia cyferek" działa wszędzie i nawet Linus Torvalds jest chyba po jej wpływem, i nie specjalnie mnie przekonuje argumentacja Linusa Torvaldsa w tej materii ...


Generalnie chciałbym tylko aby duża zmiana w numeracji danego programu oznaczała faktyczne zmiany na poziomie "niemałej rewolucji", a nie poprawę kilku bugów i ciach ... nowy numer dumnie się pręży ;)

0 komentarze:

Prześlij komentarz