22 lip 2011

PCLinuxOS 2011.6 - Poradnik

Witam.

Oprócz dość poważnego problemu z Grub/Grub 2 opisanego wcześniej to w PCLinuxOS 2011.6 KDE można też napotkać kilka pomniejszych kwestii:

1.  Po świeżej instalacji uruchamiamy Synaptic i odświeżamy, po czy instalujemy dostępne aktualizacje systemu (szczególnie dotyczy to "lomanager").

2.  Domyślnie po instalacji kierownik/manager LibreOffice będzie próbował pobrać paczki nie dostępnej już wersji LO (łatwo to sprawdzić wpisując w Terminalu komendę lomanager) co oczywiście nie zainstaluje nam LO.
Skrypt z płyty próbuje znaleźć LO 3.4.0, lecz tej wersji już nie ma.
Aktualne najnowsza wersja do pobrania to LibreOffice 3.4.1,i taką też wersję pobierze zaktualizowany "lomanager".

3.  Polonizacja z "Localization Manager" (Kierownik Lokalizacji).
Oczywiście KDE można spolonizować (większość KDE) przez zainstalowanie "kde4-l10n-pl" i zmianach w konfiguracji pulpitu, ale nie będzie to pełna polonizacja.
Najlepiej wybrać "Localization Manager" - z listy "Polish", i spokojnie czekamy aż cały proces dobiegnie do końca.
Na końcu dostaniemy jeszcze możliwość ...
4.  Nvidia-Settings.
Jeśli "X Server Display Configuration" wywala informację o błędzie " not support scanout screen (0) that have dynamic twinview DISABLED", pozostaje nam włączenie w/w funkcji.
PCLinuxOS Centrum Sterowania (drakconf) → Sprzęt → Configure Video Card → Opcje → Aktywuj wyświetlanie na drugim monitorze (Enable duplicate display on the second display).

 Oczywiście żeby zapisać wybraną przez nas konfigurację nvidia-settings potrzebne są upoważnienia Root'a ("su" w Terminalu, lub zalogować się na konto Root'a).

5.  Jeśli chcemy instalować paczki RPM np. Google Chrome ze strony producenta, to warto przez Synaptic zainstalować: "rpm-installer".

6.  Dźwięk, jak zwykle poprzez HDMI ;)
Po aktywacji PulseAudio w DrakConf (sprzęt → konfiguracja dźwięku) i po dodatkowym zainstalowaniu  "pavucontrol" niby wszystko elegancko śmigało, ale tylko do chwili ponownego uruchomienia.
AlsaMixer (terminal) nie chciał zapisać moich ustawień z włączonym "S/PDIF 1" (czyli wyjście HDMI), i nawet polecenie "alsactl store" nie pomagało.

Za to pomogło całkowite wywalenie PulseAudio (pavucontrol też można usunąć), dzięki czemu AlsaMixer elegancko zapisał moje ustawienia.
Jeszcze zmiana ustawień w konfiguracji pulpitu → multimedia/phonon ... i gotowe.

7.  Jeśli komuś nie działał XBMC lub Boxee z repozytoriów PCLinuxOS a mamy kartę Nvidia, możemy to naprawić w Terminalu (su → root):

[root@localhost ~]# mv /usr/lib/libGL.so* /opt
[root@localhost ~]# ldconfig

UWAGA ! - warto mieć w zapasie jakiś inny menadżer okien (obok kwin'a) choćby openbox z LXDE.
Po wprowadzeniu powyższych poleceń i próbie zmiany stylu interfejsu okna przestały się uruchamiać z konta użytkownika (root był OK).

Przy okazji, w KDE lepiej wyłączyć efekty kwin'a, gdyż z nimi nie działa prawidłowo przechodzenie w XBMC między trybem okna a pełnoekranowym.
To nic nowego, w Ubuntu z doinstalowanym KDE było to samo.
Compiz (Unity), metacity, openbox takich problemów nie wykazują.

ps. W PCLinuxOS przydałby się jakiś ładny manager do przeglądania zawartości repozytoriów (np. z Ubuntu lub Minta), bo o ile Synaptic nadaje się do zarządzania paczkami, tak to przeglądania już nie bardzo (wygląd, brak ikon, itp).

0 komentarze:

Prześlij komentarz