6 paź 2011

Gnome 3.2 Classic Desktop - Xubuntu 11.10

Witam.

Od jakiegoś czasu obok Mavericka na dysku mam też Xubuntu 11.10 po aktualizacji z wersji 11.04.
Oczywiście obok fabrycznego XFCE zainstalowałem także LXDE, Unity 2D/3D oraz drogą przypadku Gnome-Shell (w gratisie po zainstalowaniu Gnome Tweak Tool, które to w Ubuntu nosi nazwę Advanced Settings).

Unity 3D czasem się włączy, a czasem nie ... z innych błędów to z tego co pamiętam Synaptic nie działa w LXDE tak jak należy (jest "pusty").
Oczywiście COU 5.0 w tym samym LXDE działa bez zarzutów, poza tym ten problem występuje tylko w LXDE (XFCE, Unity, Gnome 3/Gnome-Shell - żadnych problemów z działaniem Synaptic'a).

Wracając do tematu, obok Gnome-Shell (czyli nakładką graficzną na pulpit z Gnome 3) można też używać w Gnome 3 tzw. fallback mode, czyli nic innego jak klasyczny pulpit z panelami znany z Gnome 2 ... z wyglądu i połową funkcjonalności.
Jednak mimo wszystko to "tylko" przypomina klasyczny pulpit znany z wcześniejszych wersji Ubuntu, nawet mimo wciśnięcia magicznego lewego przycisku ALT i PPM na panelu (bez Alta to w ogóle nie ma co podchodzić o paneli ;) .

Będąc jeszcze przy ALT, w Gnome-Shell daje nam on przełącznik między "uśpij" a "wyłącz komputer" - jak wiadomo nie jest to taka oczywista opcja (ukryta ?), a wyłączanie przez Terminal "sudo poweroff" czy też wychodząc extra do ekranu logowania nie jest zbyt eleganckie.

Natomiast to jak prezentuje się Gnome 3.2 w wersji classic desktop widać mniej więcej na filmie. Chciałem też dodać trochę z Gnome-Shell lecz niestety w nagraniu występowały niebieskie artefakty (winne sterowniki Nvidia ?) mimo przetestowania kilku programów nagrywających.
Cóż, trudno.


ps. LightDM jest naprawdę ładny, choć też od GDM'a to wszystko jest ładniejsze ... nawet logowanie w trybie tekstowym :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz