25 gru 2011

Cinnamon - Gnome 2 vs Gnome Shell

Witam.

Tak, tytułowy projekt to kolejna próba upodobnienia Gnome Shell do stylu i wyglądu z jakim mieliśmy do czynienia podczas używania Gnome 2.
Odnoszę także wrażenie że sztywność Gnome Shell sprawia że takich wynalazków będzie więcej, i to niedługo (i aż chciałoby się zapytać "kto następny").

Całość prezentuje się mniej więcej następująco.Więcej informacji na temat Cinnamon można znaleźć na forum Linux Mint.
forums.linuxmint.com

DOWNLOAD : github.com/linuxmint/Cinnamon

Po zainstalowaniu wystarczy wybrać sesję Cinnamon w LightDM lub wydać polecenie :  
cinnamon --replace

Odnoście Cinnamon, na pcworld.pl możemy przeczytać...
Jest to pulpit zawierający tradycyjny układ (GNOME 2) zbudowany w oparciu o nowoczesną technologię (GNOME Shell) i wprowadzający nowe innowacyjne możliwości.
Wrażenia użytkownika, które chce stworzyć zespół GNOME, nie są tymi, które pragniemy dostarczyć naszym użytkownikom. Istnieją ważne funkcje i komponenty, których absolutnie potrzebujemy, a ponieważ nie ma ich w GNOME Shell, to musieliśmy je dodać używając rozszerzeń MGSE.

Chociaż całość prezentuje się podobnie do znanego już MGSE, ale o ile tam mieliśmy do czynienia z doklejoną na szybko protezą tak tutaj mamy już pacjenta "po operacji" (cytując osworld.pl "to przerobione GNOME 3 od najniższych warstw").
Pewnie też Cinnamon w kolejnej wersji Linux Minta zastąpi dotychczasowe rozszerzenie MGSE.

Oczywiście należy pamiętać że mamy tu do czynienia z bardzo młodym projektem (wersja alpha) i sporo rzeczy może jeszcze nie działać poprawnie.

Cóż, ja z XFCE oraz Cairo-Dock (GNOME3) śpię spokojnie, ale widać wyraźnie że jedyny słuszny wygląd (i nie tylko wygląd) w Gnome-Shell nie jest tym czego życzyliby sobie developerzy lub tym bardziej zwykli użytkownicy (konfiguracja!).

Pożyjemy i zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie.

To tyle.


ŹRÓDŁO: www.webupd8.org

1 komentarz:

  1. Dobre posunięcie ze strony deweloperów - zamiast trzymać się starszej technologii (gnome2) ruszyli do przodu ze swoim projektem. Pytaniem jest czy nie lepiej żeby twórcy Mint'a połączyli siły z gnome3... Moim zdaniem nie. W końcu wszystko jest opensource, więc jeśli jakaś część cinnamon będzie wyraźnie lepsza od tego co jest w gnome3 może być włączone do oficjalnego wydania.

    Poza tym gnome szczerze mnie zaskoczył pomysłem z rozszerzeniami. Strona extensions.gnome.org jest genialna! Dużo wygodniej jest włączyć to co potrzebuję niż kopać w odmętach konfiguracji (vide KDE).

    OdpowiedzUsuń