6 lut 2012

Ubuntu 11.10 - naprawa powolnego restart/shutdown

Powitalne słowo "Witam" trafiło do kosza :)


Wracając do tematu, jednym z problemów Ubuntu 11.10 był bardzo długi czas oczekiwania na wykonanie restartu systemu lub jego wyłączenie.
Było to szczególnie widoczne jeśli mieliśmy zainstalowanego Mavericka obok Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot., o czym z resztą już kiedyś wspominałem.

Jak się okazuje za powolny restart/shutdown systemu odpowiada ten bug :

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/903825

Naprawiamy.
Cały myk polega na zmianie wartości S31umountnfs.sh na S05umountnfs.sh i S35networking na S15networking w katalogu /etc/rc0.d (wyłączanie systemu) oraz w rc6.d (restart systemu).


Pobieramy skrypt :
wget http://dl.dropbox.com/u/7244180/fix-slow-boot.sh
sudo sh fix-slow-boot.sh
Restart komputera.
Gotowe.

Natomiast sam błąd który powodował wydłużony czas oczekiwania systemu na wyłączenie/restart jest opisany poniżej.
"When the system is shutting down, executes the scripts located in /etc/rc0.d (or /etc/rc6.d if it is restarting). When executes S20sendsigs it sleeps 10 seconds to wait for the Upstart Jobs (located in /etc/init) terminate. But this jobs NEVER terminate.

Why?

They are waiting to receive the event "deconfiguring-networking", but the script who emits this event is "S35networking". It executes after S20sendsigs, so the upstart jobs NEVER receives this event."

Mam nadzieję że podobnych kwiatków nie zobaczę w 12.04 LTS...

ps. Zabawne, kiedy myślę o "kwiatkach" to zawsze przypomina mi się gra EyePet (PS3) i cudowne tłumaczenie na polski "dotknij kwiatka".
Kto grał ten wie o co chodzi.


ŹRÓDŁO: netbit73.blogspot.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz