6 maj 2012

Optymalizacja środowiska KDE

Dostępne aktualnie środowisko KDE w wersji 4.8.3 jest już samo z siebie całkiem sprawnie pracującym kawałkiem kodu (na sprzęcie Atom 330 dual-core, Nvidia ION), lecz jak zawsze można poprawić to i owo :)

1. W pierwszej kolejności wybieramy się do ustawień systemowych → uruchamianie/wyłączanie i pozbywamy się kilku zbędnych procesów (Menedżer usług):
- BlueDevil (Bluetooth)
- Moduł wyszukiwanie Nepomuka (po co mi to?)
- Powiadomienia Muon (Synaptic rulez;)
- Zarządzanie energią
- Akonadi, etc.

Zarządzanie sesją - przy logowaniu → Uruchom pustą sesję.
Oczywiście sprawdzamy też zawartość "Automatyczne uruchamianie".

2. Przechodzimy do działu "Efekty pulpitu" i wyłączamy użycie VSync (wyłączamy także w panelu sterowania Nvidia-Settings), możemy też pozbyć się kilku efektów pulpitu oraz wyłączyć efekty pulpitu dla okien pełnoekranowych.
Generalnie KDE (kubuntu-desktop) po świeżej instalacji jest przyozdobiony dużą ilością świecidełek/efektów pulpitu, które to nie są nam niezbędne do życia.

Wygląd przestrzeni roboczej → zmieniamy domyślną dekorację Oxygen na Plastik.

Z tacki systemowej (lub raczej z usr/share/autostart) pozbywamy się zbędnych rzeczy, typu nepomuk, aplet drukarki, etc.W KRunner (Alt+F2) możemy powyłączać niepotrzebne nam wtyczki.

3. Otwieramy Synaptic (albo Terminal) i instalujemy :
kde-config-qt-graphicssystem
Następnie w "Ustawieniach Systemowych" → Qt Graphics System przełączamy podsystem graficzny na Raster, po czym należy się wylogować lub uruchomić ponownie Ubuntu dla zatwierdzenia zmian.
Raster daje ponoć niezłego kopa KDE...

W ocenie czy dana zmiana wpłynęła pozytywnie na szybkość działania KDE/Kwin przydatny jest efekt pulpitu "Pokaż FPS" i sprawdzenie ile klatek animacji na sekundę jest generowanych przy np. przemieszczaniu okien na pulpicie, ich minimalizowaniu, otwieraniu menu głównego, itp.
Możemy też spróbować zastąpić domyślnego menadżera okien Kwin na inny (np. Compiz) i sprawdzić jak działa KDE.Osobiście korzystam też (z racji posiadanego sprzętu) z kerneli pod Atoma, aktualnie to 3.3.5-ext73-f1-19.0-atom-ags-cfs :

kernele eXt73

To chyba z grubsza większość rzeczy jakie możemy zrobić w celu polepszenia wydajności KDE i zmniejszenia zużycia pamięci RAM poniżej 350 MB, choć bardziej zależało mi tutaj na płynności działania KDE.
Całość to oczywiście system 64-bit.

I to chyba wszystko.
Amen.

0 komentarze:

Prześlij komentarz