19 cze 2012

NVIDIA Drivers 302.17 - brak skalowania "Overscan Compensation" pod TV HD

Nvidia wydała ostatnio nowe sterowniki dla systemu Linux, które można sobie łatwo zainstalować z omawianego już kiedyś REPOZYTORIUM PPA.

I nie byłoby żadnego problemu gdyby NVIDIA w całej swej łaskawości nie postanowiłaby WYKASTROWAĆ nvidia-settings z funkcji "Overscan Compensation", czyli mówiąc po ludzku skalowania wielkości wyświetlanego obrazu do wielkości ekranu w telewizorach HD (TV HD, HD Ready).
Może nie wszyscy wiedzą, ale na TV obraz domyślnie po ustawieniu rozdzielczości (jakiejkolwiek) wychodzi poza ekran , jakby był zwyczajnie za duży.

... eeech, co ja swego czasu z tym przeszedłem na PLAYSTATION3 (sam Cell, bez GPU) i linuksem na pokładzie... dawne dzieje...fbset -a -xres1830 -yres1024... tworzenie skryptów w /etc/init.d i rc.local, nie mówiąc już o szukaniu właściwych wartości,  nieważne ;)


Dobra, wracajmy do teraźniejszości.
Ta niezbyt dobra... upierdliwa sprawa może być niezłym zaskoczeniem dla użytkowników, którzy swoje komputery/nettopy mają podpięte pod TV HD.


Oczywiście zawsze można (tym bardziej na starszych Ubuntu typu 10.04, 11.10 itd) wrócić  do poprzednich sterowników po przez downgrade'u zmian (w Synaptic'u) dokonanych przez PPA X-swat/X-updates, ale można też coś z tym zrobić.

Przeglądając changelog sterowników 302.17 na stronie NVIDIA szybko jesteśmy uświadamiani abyśmy zajrzeli do sieci za:
Configuring Multiple Display Devices on One X Screen
W szczególności interesują nas funkcje:
ViewPortIn oraz ViewPortOut
Cofamy się więc z graficznego klikania myszką w Nvidia-Settings do wczesnego "Linuksowgo Średniowiecza" - czyli do ręcznego grzebania w /etc/X11/xorg.conf.
Lecz wcześniej czytamy lekturę.

us.download.nvidia.com/Linux-x86/302.17/README/configtwinview

Na szczęście wiem jaką muszę ustawić wartość żeby ekran mieścił się w TV (dzięki m.in. panelowi ustawień Nvidia w Windows 8 CP), więc i szukania nie było za dużo :)


To oczywiście przykład dla rozdzielczości 1280x720p, ustawienie większej na 26 calach mija się z celem (jakby było ze 40 cali to co innego ;)


ps. dzięki ci Nvidia, za takie cudowne niespodzianki...

0 komentarze:

Prześlij komentarz