24 cze 2012

Technologia Nvidia Optimus vs Linus Torvalds

Pewnie wszyscy wiedzą o co chodzi, albo i nie...

Tak, oglądałem całość 17 czerwca na google+ i jakoś specjalnie nie widziałem tam niczego "obrazoburczego", bo to że Nvidia olewa swoją technologię Optimus na Linuksie nie jest żadną nowością.
Nvidia Optimus to hybrydowy układ graficzny, czyli 2 karty graficzne (Nvidia - Wydajność, Intel - Oszczędność).
Całość ma za zadanie wydłużać czas pracy na baterii w laptopach poprzez przydzielanie danego układu graficznego w zależności od zapotrzebowania.
I wszystko byłoby pięknie gdyby Nvidia tą technologię wspierała poprzez swoje sterowniki, a tego nie robi...
Pytanie :
I got myself, two years a laptop that had 2 graphics, it had an Intel and a Nvidia and it had that famous Optimus chip that was difficult to operate from Linux and at the beginning i was like expecting to get support at some point, and was kind of difficult at the beginning and full support came like half-a-year ago with one project on Github that working pretty nice, but what I saw that; at some point i was expecting that “Maybe Nvidia would kinda Chip-IN and do something for it” and they (Nvidia) said flat out “No we are not doing anything to support!” and i was like, we are playing in the same sandbox, why cant we be nice to each other, its things like this that we cannot have Hardware Producers (Manufacturers) think about the other stuff as well,. They were like Hard set on “We cant really co-operate on this thing” Whats your comment on this?


Odp (Linus Torvalds):
I know exactly what you are talking about. And i am very happy to say that “Its the exception rather than the rule, and I am also happy very publicly to point out, That NVIDIA has been one of the worst trouble-spot we’ve had with Hardware manufacturers. And that is really sad, because nvidia tries to sell chips, a lot of chips into the android market, and NVIDIA has been a single worst company we have ever dealt with! So Nvidia, FUCK YOU!!!

Całość wystąpienia można zobaczyć poniżej.Ciekawe, z jednej strony Nvidia zarabia sprzedając swoje układy w chociażby tabletach z Androidem (patrząc na zapowiedź TEGO to pewnie sprzedawać/zarabiać na Androidzie będą jeszcze więcej), a z drugiej strony Linuksa (który NIE MA nic wspólnego z w/w Androidem ;) traktują byle jak.

Oczywiście dział PR Nvidii nie mógł w nieskończoność IGNOROWAĆ wypowiedzi Torvalds'a, więc i odpisali... tylko co dalej z Optimusem i ich sterownikami?

Pozostaje więc Bumblebee - bumblebee-project.org

Chyba nie trzeba dodawać że oficjalne wsparcie technologii Optimus w laptopach (pod Linuksem) mogłoby znacząco zwiększyć szanse na popularyzację tego systemu jak i samego open-source wśród nowych użytkowników, ewentualnie tych którzy wstrzymują się z instalacją Linuksa w laptopie właśnie z powodu sterowników.


ps. z tego co mi wiadomo (może się mylę) to AMD też używa podobnej technologii jak Optimus, ale w tym przypadku są dostępne sterowniki od producenta pod Linuksa.

ps2. konqiklub.pl/android-czyli-linux-vs-linux


ŹRÓDŁO: www.haters.be

0 komentarze:

Prześlij komentarz