10 lis 2012

GNOME 3.8 uśmierci Fallback Mode

Developerzy Gnome przy premierze powłoki Gnome-Shell uszczęśliwili wielu użytkowników, tak bardzo że aż uśmiercony Gnome 2 został sforkowany do postaci projektu MATE.
Oczywiście znalazło się około 0.0000000013% niezadowolonych użytkowników z powłoki Gnome-Shell, ale ci mogli używać trybu awaryjnego (fallback mode/classic desktop) co by mogli przy kawie powspominać stare dobre czasy świetności klasycznego Gnome 2.
Dodatkową zaletą trybu "fallback" było możliwość uruchomienia środowiska graficznego bez akceleracji graficznej 3D/OpenGL, gdzie zarówno Gnome-Shell jak i Unity 3D (compiz) takowej wymagały.

Jednak sytuacja się zmieniła wraz ze sterownikiem LLVMpipe, który to wykonuje obliczenia 3D przez CPU. Z tego rozwiązania może korzystać zarówno Gnome-Shell jak i Unity 3D, w efekcie czego jakiś czas temu uśmiercone zostało Unity 2D (Qt), a teraz podobny los spotka Fallback Mode w GNOME3.
Z resztą taki obrót sprawy nie jest żadnym zaskoczeniem, bo zarówno Unity (Qt) jak i Fallback Mode pełniły rolę protezy w komputerach bez akceleracji graficznej.

Wydanie GNOME 3.8 jest zaplanowane  na 27 marca 2013 roku.
Przypominam że premiera Xfce 4.12 jest zaplanowana na 10 marca 2013 roku.


GNOME 3 Fallback Mode - Classic Desktop

Oficjalne przesłanki za porzuceniem trybu Fallback Mode są następujące.
Tak czy owak skorzystać na tym może zarówno MATE jak i Xfce, bo o ile przejście z KDE 3 na KDE 4 było dla wielu szokiem (efekt → KDE Trinity) tak już przesiadka z Gnome 2 na Gnome-Shell była (i nadal jest) czymś traumatycznym (efekt → Mate, Cinnamon, Unity...).

Przy okazji, bajzel z komponentami GNOME 3.x w poszczególnych wydaniach Ubuntu trwa w najlepsze, super.

Na koniec żeby nie było tak pesymistycznie, Enlightenment E17 po 12 latach developingu doczekał się pierwszego wydania alpha.
A to jak prezentuje się Enlightenment w akcji można sprawdzić chociażby na YouTube.


Update 25.XI.2012
Jednak Gnome-Shell 3.8 dostanie coś na wzór protezy, która to ma udawać klasyczny pulpit Gnome 2.


Zobaczymy...

Update 9.XII.2012

Gnome Fallback Mode powróci pod nazwą GNOME Legacy.

GNOME Legacy Will Replace GNOME Fallback Mode


ŹRÓDŁO: www.phoronix.com
                live.gnome.org
              www.webupd8.org

0 komentarze:

Prześlij komentarz