5 maj 2013

Nvidia Drivers 319.17 - Underscan & Optimus

Swojego czasu byłem niezwykle szczęśliwy po tym jak Nvidia po wydaniu sterowników 302.17 postanowiła wykastrować w panelu nvidia-settings ustawienia dotyczące funkcji Overscan Compensation.
Byłem też niezwykle szczęśliwy kiedy mogłem dzięki uprzejmości w/w firmy poszukać sobie odpowiednich ustawień (zapisać w xorgu) dla TV, co wcale nie było czasochłonne ;)


OK, teraz sytuacja wróciła do stanu poprzedniego, czyli lepszego.
Do tego celu potrzebujemy najnowszych sterowników (aktualnie  to 319.17) oraz panelu nvidia-settings. Wszystko znajdziemy i zainstalujemy z poniższego repozytorium (Precise, Quantal und Raring) :
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa 
sudo apt-get update 
sudo apt-get upgrade

Ewentualnie dokonać wszystkiego z poziomu Synaptic'a (wedle uznania).

Tak przy okazji warto wspomnieć jeszcze o wstępnym wsparciu dla technologii Optimus dla Linuxa*.
Wymagania to RandR 1.4, X.Org Server 1.13 lub wyżej, oraz jądro Linux z obsługą GEM i PRIME (kernel 3.9 jak sądzę) oraz specjalna konfiguracja pliku xorg.conf.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronach OSWorld.pl.

Wracając jeszcze do tematu głównego... jak widać na załączonym obrazku powróciła możliwość zmiany ustawień tak bardzo przeze mnie pożądanych, tylko na jak długo...


ps. * Nie posiadam Optimusa w komputerze, thanks god.

ps2. Wayland potrzebuje KMS (Kernel Mode Setting) którego zamknięte sterowniki NVIDII nie obsługują, natomiast otwarte nie zapewniają odpowiedniej wydajności, co przy grach  (Stream, Valve etc) i innych wymagających programach nie jest dobrym rozwiązaniem.
Mir od Canonical to jedna wielka niewiadoma (Mir in action :), choć już teraz budzi mieszane uczucia (szczególnie po tej akcji).
Tak więc "na dzisiaj" jedynym sensowym rozwiązaniem wydaje się być (mimo swoich ograniczeń) Xorg.

0 komentarze:

Prześlij komentarz